Amint kikerülünk az iskolapadból, rögtön felejteni kezdünk. Míg verseket magolunk s vizsgákra készülünk, folyamatos edzésben tartjuk a memóriánkat. Az emlékezet úgy működik, mint az izmaink: ha nem dolgoztatjuk, leépül. Hiába kötsz csomót a zsebkendődre, ha nem emlékszel, miért tetted.
Hétköznapi emlékeink A jó memória kulcsa a fogalmak vizualizálása, vagyis mindent képszerűen kell látni. Minden emlékező-technika erre a képzelőerőre épül. Aki hozzászokott a képekben gondolkodáshoz, sokkal hamarabb rájön majd, hová is tette például a lakáskulcsot. Ha elszántad magad, hogy megizmosítod az emlékezeted, a gyakorlást egyszerű alapfeladatokkal kezdd, s ismételj, amíg a képi gondolkodásmód természetessé nem válik.
- Figyeld meg, mi jut eszedbe, ha a következő fogalmat hallod: az első kerékpárom. Mit látsz magad előtt? Egy piros háromkerekűt vagy egy kék kempingbicajt? Esetleg saját magad, amikor sikerült egyedül megtenned az első métereket két keréken? Most gondolkodj tovább: a legemlékezetesebb nyaralás? A 18. születésnapod? Milyen képekhez kötöd mindezeket az eseményeket?
- Elevenítsd fel magadban azoknak a tárgyaknak a képét, amelyeket ma már használtál: tusfürdő, hajkefe, kávéscsésze... Emlékezz vissza pontosan a részletekre! Hol állt a flakon? Milyen mintázata volt a csészének? Próbálkozz hasonló módon más tárgyakkal is.
- A következő nehézségi fok: próbálj absztrakt fogalmakat - mint például a türelem - képbe önteni. Valaki türelmetlenül fel s alá járkál egy buszmegállóban. Valaki megpróbál egy tűbe cérnát fűzni. Talán egy telefonhívást vár, de a készülék csak nem akar megcsörrenni. Mi jut eszedbe a következők hallatán: bátorság, büszkeség, hang, ötlet, múlt, erő, düh, zene, szomorúság?
- A legjobb gyakorlatok egyike, ha bizonyos cselekmény elvégzése közben kívülről látod saját magadat. Gyakorolj mindennapos dolgokkal: képzeld magad elé, ahogy reggel kávét főzöl - rekonstruáld magadban pontosan a jelenetet, figyelj a részletekre. Melyik kezeddel nyúltál először a kávéfőző géphez? Mit tettél ezután? Bármilyen hihetetlen, ilyen és hasonló kérdések megválaszolásával javíthatsz emlékezőtehetségeden.
- Utolsó lépésként a képileg megjelenített gondolatokat kell a hétköznapokba beépítened. Ha reggel már nem emlékszel, este hová is állítottad le autódat, a következő parkolásnál koncentrálj a részletekre! Falevelekkel volt tele az utcarész? Finom illatok szálltak a levegőben a közeli pizzériából? A 17-es szám kapujára már ráférne egy festés? A következő sarkon egy virágüzlet van? Másnap garantáltan nem jelent majd gondot megtalálni az autódat!
Címszavak és listák Nemcsak történéseket, fogalmakat is megjegyezhetsz oly módon, hogy képekhez kötöd őket. Íme, a megfelelő technikák:
- A következő szópárokat írd egymás mellé: sajt-róka, nap-ajtókeret, fa-esernyő. A cél, hogy ha rápillantasz az első fogalomra, arról eszedbe jusson a másik. A feladatot úgy oldhatod meg, ha minden kifejezéshez hozzákapcsolsz egy képet. Például a róka elcseni a sajtot, a nap sugarai megvilágítják az ajtó keretét, a fa alakja egy kinyitott esernyőre hasonlít.
- Most gyakorold a felsorolást oly módon, hogy bizonyos dolgokat meghatározott sorrendben idézel fel. Például sétálj végig a lakáson, és válassz ki tizenöt tárgyat: ágy, szekrény, tükör, szőnyeg és így tovább. Engedd, hogy annyi ideig "vonuljanak el" a tárgyak lelki szemeid előtt, amíg fel nem tudod sorolni őket. Tarts egy óra szünetet, majd teszteld magad! Emlékszel még a helyes sorrendre?
- Próbálj olyan memorizálást segítő pontokat találni, melyek a lakásodon kívül találhatók: például a munkahelyedre vezető úton. Az itt látható épületek, jellegzetes pontok köré találj ki egy történetet. Ezt a technikát bevásárlásnál is remekül használhatod.
Forrás: www.shape.hu |